Katowice – miasto łączące tradycję z nowoczesnością

Katowice już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z kopalniami, zaniedbanymi ulicami i niezbyt czystym powietrzem! Nazwane Miastem Ogrodów, rozkwitły, wypiękniały i znacząco rozwinęły swoja ofertę kulturalną. Stolica województwa śląskiego i siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, otwiera podwoje muzeów, teatrów, sal koncertowych, ośrodków biznesu i nauki, zaprasza na plenerowe koncerty, spacer pośród zieleni parków, na tradycyjną roladę lub wyszukaną egzotyczną ucztę. W Katowicach warto się zatrzymać i odkryć jak tradycja łączy się z nowoczesnością.

Charakterystyczne obiekty i ciekawe miejsca

Punkt obowiązkowy: Nikiszowiec – zabytkowe górnicze osiedle z 1912 roku, zbudowane z charakterystycznej czerwonej cegły, z rozległym rynkiem i barokowym kościołem Św. Anny. Unikatowe założenie architektoniczne z jedną z najpiękniejszych perspektyw zbieżnych, plener filmowy Kazimierza Kutza i wymarzone miejsce dla miłośników fotofrafii.  Doskonale zagospodarowane, poindustrialne dziedzictwo miasta urzeka atmosferą, cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Śląska, ale i zagranicznych turystów. Bożonarodzeniowy,  bajecznie kolorowy Jarmark na Nikiszu, Odpust u Babci Anny czy Industriada, to wydarzenia, których uczestnikiem naprawdę warto być. A po spacerze klimatycznymi zaułkami, koniecznie kawa i ciastko w słynnej Cafe Byfyj!

Muzeum Śląskie – miejsce z serii: musisz tu być! Część tzw. Strefy Kultury, historia i nowoczesność w jednym. Świetny design, znakomita wystawa stała poświęcona historii Śląska oraz wystawy czasowe. Widok z szybu dawnej kopalni Katowice ciągnący się po Beskidy nacieszy oczy, a podniebienie uszczęśliwi uczta w Moodro Restaurant.

A dla melomana? Oczywiście nowa siedziba NOSPR z przepiękną salą koncertową i doskonałą akustyką. Powiew wielkiego świata!

Schowany wśród parkowych drzew, XVI wieczny kościółek Św. Michała Archanioła –  prosta drewniana konstrukcja oraz wyjątkowy, duchowy klimat wewnątrz! Niezwykle przytulny, wybierany bardzo często jako miejsce zaślubin. przyciąga ciszą i spokojem. Tuz obok – historyczna wieża spadochronowa oraz wykwintna restauracja Patio Park. Wszystko otoczone zielenią Parku Kościuszki

Monumentalna, wzniosła, surowa, widoczna z daleka – Katedra Chrystusa Króla z kopułą górującą nad miastemWewnątrz liczne tablice pamiątkowe, m. inn. ku czci Powstańców Śląskich

Wizytówka Katowic – Spodek, czyli popularna hala widowiskowo-sportowa, rozbrzmiewajaca koncertami i przyciągajaca prestiżowymi imprezami oraz wydarzeniami sportowymi. Uwaga! Atrakcyjnie podświetlony, jest często mylony z pojazdem kosmicznym!

Rynek – po gruntownej przebudowie, zadbany i ciekawie zagospodarowany, ze stylowym Teatrem Śląskim w tle. Masa ławek zachęca do odpoczynku z kubkiem lodów rzemieślniczych, warta grzechu restauracja Aioli przyciąga wzrok kolorowymi lampionami i ładnym wnętrzem. Jarmarki, food trucki, lodowisko i inne atrakcje praktycznie przez cały rok!

Mariacka – imprezowa ulica Katowic, cała masa klubów, barów, restauracji z letnimi ogródkami, pizzerii. Ambasada Śledzia, Lorneta z Meduzą, Browar Mariacki, Cooler Food&Club, sushi bary i wiele innych! Tam można dobrze zjeść i wypić! W weekendowe wieczory muzyka i gwar, w środku tygodnia dobre miejsce na rodzinny obiad.

Park Kościuszki Park Śląski, ZOO, Dolina 3 Stawów – zielone, pełne atrakcji miejsca, idealne na niedzielne spacery z dziećmi i odpoczynek pod chmurką.

To co? Wpadniesz do nas?