Gliwice – gdzie na spacer i co pysznego zjeść?

Gliwice

Gliwice leży w województwie śląskim nad rzeką Kłodnicą. To jedno z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych miast Górnego Śląska, które pochwalić się może bogatą historią oraz ciekawą architekturą. To tutaj krzyżują się autostrady A1 oraz A4, tworząc najlepiej skomunikowane miasto w Polsce. W ciągu ostatnich lat Gliwice postawiły na innowacyjność oraz dynamiczny rozwój. Powstał ważny ośrodek akademicki- Politechnika Śląska oraz nowe tereny inwestycyjne, gdzie ludzie będą mogli rozwijać się pod kątem techniki. 

Gdzie wybrać się na spacer w Gliwicach?

Kwadratowy plac z ratuszem po środku- tak prezentuje się na pierwszy rzut oka rynek w Gliwicach. Dalej natomiast, ujrzymy fontannę Neptuna, która symbolizuje związek Gliwic i Bałtyku. Kamienice otaczające rynek są kolorowe i zachwycające. To dobre miejsce na wypicie kawy, zrelaksowanie się i pójście na obiad. Wybierając się do Gliwic powinniśmy odwiedzić Palmiarnie, która stała się wizytówką miasta. Zgromadzono tu kilka tysięcy tropikalnych roślin, a w pawilonie akwarystycznym pływają ryby z różnych zakątków świata. Obok Palmiarni znajduje się park Chopina o powierzchni 5 hektarów, który idealnie nadaje się na rodzinny spacer.  Kolejnym ciekawym punktem jest Willa Caro, która uznana jest za miejsce, gdzie są najpiękniejsze wnętrza w Gliwicach. Muzeum może pochwalić się licznym zbiorem srebrnej biżuterii oraz dawnych i współczesnych wyrobów z porcelany. Jedną z najpopularniejszych atrakcji w tym mieście jest radiostacja, która jest najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Przy radiostacji jest muzeum oraz park sensoryczny, gdzie możemy usiąść i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Gdzie zjeść w Gliwicach? 

Po długim i wyczerpującym spacerze warto zajrzeć do “Tito Tito”, gdzie serwują jedną z najlepszych włoskich pizz na Śląsku. Włoski klimat, ciekawe wnętrze oraz bogata karta dań, sprawia, że miejsce to jest wyjątkowe. Kolejną ciekawą propozycję obiadową ma dla nas “Szynk na winklu”, w którym zjemy swojski, tradycyjny obiad. Na mapie Śląska znajduje się także restauracja “Mihiderka”, dla fanów kuchni wegańskiej. W menu królują zupy, wegańskie burgery i zapiekanki oraz sałatki. Jeżeli jednak zostajemy tu na dłużej i mamy ochotę na śniadanie, warto wybrać się do bistro “Za progiem”, gdzie serwują pyszne tosty z jajecznicą. W każdą środę królują tu na obiad pierogi w różnych odsłonach.