Częstochowa dla dzieci oraz zwierząt, czyli co robić w tym mieście.

Częstochowa

Częstochowa jest położona w województwie śląskim i przepływa przez nią rzeka Warta. Miasto to słynie z Klasztoru na Jasnej Górze, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Miliony pielgrzymów z całego świata przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć ten cudowny obraz. Dzięki temu, Częstochowa nazywana jest duchową stolicą Polski. Od czasów średniowiecza rozwijał się tu przemysł metalowy, który utrzymał się do dzisiaj, co czyni go trzecim pod względem wielkości głównym ośrodkiem przemysłowym na śląsku.

Atrakcje Częstochowy

Częstochowa nie tylko może poszczycić się pięknym klasztorem Jasnogórskim. Świątynia dumnie wnosi się nad Aleją Najświętszej Maryi Panny, która jest najdłuższą ulicą w kraju. To tutaj miasto tętni życiem i jest jego centrum. Do jednych z popularnych atrakcji należy muzeum zapałek, które sięga 1882 roku i jest jedynym takim miejscem w Europie. Idealnym miejscem na rodzinne spacery jest Promenada Czesława Niemena. Wzdłuż zielonego deptaka znajdują się boiska, amfiteatr oraz place zabaw dla najmłodszych. Jeśli wybieramy się z dziećmi do Częstochowy, warto udać się do Owczarkowej zagrody, gdzie z bliska możemy obejrzeć lamy,papugi, pawie, owce i wiele innych zwierząt. Warto odwiedzić także Park Miniatur Sakralnych, ponieważ jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie możemy poczuć się jak Guliwer wśród budowli. Na terenie Parku znajduje się 14-metrowy pomnik Jana Pawła II, liczne figurki biblijnych postaci oraz rekonstrukcje budowli sakralnych z Europy oraz Azji. Po długim spacerze warto wybrać się na lody do “Carmelito”, bo co cieszy dzieci tak bardzo jak lody? Częstochowa jest także przyjazna dla zwierząt. Warto wybrać się z naszym czworonogiem na spacer do Parku Aniołowskiego lub Parku Lisiniec, gdzie znajdują się zbiorniki wodne, nasz mały przyjaciel na pewno będzie zadowolony.

Okolice Częstochowy

Częstochowa to początek przygody Szlaku Orlich Gniazd, należącej do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa piesza wynosi około 163 km, natomiast rowerowa 190 km.  Warto odwiedzić te rejony, ponieważ na szlaku czekają na nas jurajskie ruiny zamków oraz warowni. Na początku trasy czekają na nas ruiny zamku królewskiego w Olsztynie oraz Bobolicach. Najsłynniejszym zamkiem na trasie jest zamek w Ogrodzieńcu, gdzie kręcono sceny do filmu “Wiedźmin”. Taka przygoda pozwoli nam odetchnąć od zgiełku miasta oraz obcować z przyrodą i poznać kulturę tego rejonu.