Bytom – historyczny klejnot Górnego Śląska

Górny Śląsk jest obszarem obfitującym w zabytki oraz interesujące miejscowości. Z historycznymi wzmiankami sięgającymi XV wieku, Górny Śląsk doskonale nadaje się zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższy wakacyjny pobyt. Wartym odwiedzenia jest zwłaszcza Bytom — dawna siedziba książąt piastowskich i górnośląskich, aktualnie najbardziej znany ze swoich zabytków i atrakcji turystycznych. Atrakcje w Bytomiu są różnorodne i dostosowane do odbiorców w każdym wieku — zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Dlaczego więc warto odwiedzić Bytom?

Mapa miasta obfituje w intrygujące miejsca, takie jak zabytkowa kopalnia srebra, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy techniki skuszą się również na przejazd zabytkowym tramwajem nr 38. Z klasycznych, drewnianych ławeczek można podziwiać panoramę miasta z zachwycającymi kamieniczkami. Kolejną atrakcją może być odwiedzenie Muzeum Górnośląskiego, które świetnie sprawdzi się jako plan na Bytom z dziećmi. Po dniu pełnym wrażeń na myśl nasuwa się pytanie: Bytom — co zjeść? Odpowiedzią jest szeroka oferta restauracji, pozwalających na zaspokojenie nawet najbardziej wyrafinowanych gustów — poczynając od kultywowanej na Śląsku kuchni polskiej podawanej w restauracji ,,Pod Czaplą”, kończąc na sushi i kuchni włoskiej w pizzerii ,,Sapori Divini”. Amatorzy sportów zimowych również znajdą dla siebie idealną atrakcję — a jest nią Śląski Stok Narciarski — Dolomity Sportowa Dolina, znajdujący się w Suchej Górze. Miejsce to jest zwłaszcza przyjazne rodzinom — oferuje dwa stoki, snowpark oraz tor saneczkowy. Miłośnicy przyrody nie mogą przegapić okazji odwiedzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły, świetnie nadającego się zwłaszcza do obserwacji ogromnej rozpiętości gatunkowej ptaków.

Zwiedzając Bytom, możemy poczuć klimat miejsca bardzo starego i z nietuzinkową historią. Jest to miasto typowo górnicze, niepozbawione jednak nastrojowości tak charakterystycznej dla miast i miasteczek Górnego Śląska. Doskonale nadaje się na weekendową wizytę, w stylu ,,city break”, w której trakcie pozwoli się odkryć i zauroczy odwiedzających.